ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ
Як правильно підібрати установку?
Для розрахунку потужності компенсувальної установки потрібно знати два основні параметра
- загальну потужність підприємства
- діючий коефіцієнт потужності (далі – cos φ). Далі за цими даними за допомогою таблиць визначають необхідну потужність установки для підвищення діючого cos φ до оптимального значення – 0,9-1.
Визначити значення діючого cos φ можливо декількома способами та з різною точністю.
- Спосіб перший – досить приблизний. Вибрати для розрахунку діюче значення cos φ в залежності від типу навантаження, скористувавшись таблицями з середніми визначеними значеннями. Наприклад можна скористатися наступними даними:
Дані по типам завантаження можете визначити, скориставшись калькулятором на сторінці https://krm.nku04.com.ua/uk/
- Використавши покази лічильника спожитої електроенергії (активної P (кВт) та реактивної Q (кВАр) за певний період (наприклад, за місяць), розраховують повну спожиту електроенергію S, кВА:
а потім визначають значення cos φ:
Такий розрахунок, нажаль, також не дає точності, оскільки не враховує графіку роботи підприємства в залежності від часу доби, пори року та ін.
- Нарешті, діюче значення cos φ можна виміряти спеціальним прибором – фазиметром. У такому разі Ви отримаєте точне значення cos φ, але тільки в конкретний момент виміру. При зміні навантаження підприємства значення cos φ також зміниться. Причому зі збільшенням споживаної потужності cos φ може як збільшуватися так і зменшуватися.
- Найбільш точний спосіб, який дозволить врахувати всі фактори, та вибрати ідеальну установку для компенсації реактивної потужності – це скористатися безперервним автоматизованим записом показників споживаної електроенергії протягом визначеного періоду. Такі дані можна отримати в господарствах, де використовуються системи автоматизації ЛУЗОД або АСКОЕ. Наявність даних систем дозволяє використати з пам’яті лічильника інформацію до 3-х років. Звісно, далеко не всі підприємства впровадили такі системи.
Натомість, Ви можете скористатися нашою послугою з проведення енергоаудиту Вашого підприємства. Ми встановлюємо самозаписуючий аналізатор параметрів мережі, який фіксує всі зміни безперервно та цілодобово. Аналіз отриманих даних дає змогу найбільш точно визначити необхідну потужність установки та мінімальний ступінь компенсації для досягнення максимального ефекту від впровадження компенсувальної установки.
Як знизити вартість конденсаторної установки без втрати функціональності та якості.
4 способи зниження вартості
- Здешевлення оболонки (шафи) установки. Зазвичай ми використовуємо шафи з металу товщиною 1,5 мм. Але можливо використати тонкіший метал (1,0 мм, 1,2мм.). Також можливо використати монтажну шафу без монтажної панелі, закріпивши все електрообладнання до задньої стінки (це знизить вартість всього виробу, але буде мати менш привабливий вигляд).
- Змінити тип ввідного апарату або взагалі відмовитися від його використання. Це допустимо, якщо компенсувальна установка буде встановлена поряд з точкою приєднання.
- Раціональне розподілення загальної потужності установки між окремими ступенями компенсації (конденсаторними батареями) – чим менше ступенів тим дешевше.
- Правильний підбір потужності найменшого ступеня.
Разом з тим, прагнучи знизити вартість конденсаторної установки, слід пам’ятати, що головним завдатком ії ефективності є правильно підібрана кількість ступенів регулювання та потужність мінімального ступеня. Саме за рахунок цих параметрів Ви зможете забезпечить у своєму енергогосподарстві стабільне підтримання високого значення cos φ і таким чином в рази заощадити на оплаті за реактивну енергію.
Якщо ж ви маєте обмежений бюджет, та головним критерієм при виборі конденсаторної установки є її ціна, – зателефонуйте нам. Наші інженери підкажуть Вам де можна зекономити та запропонують оптимальне рішення.
На що впливає мінімальна ступінь?
Правильно обрана потужність мінімального ступеня компенсації дає можливість максимально наблизити значення cos φ до 1 (0,99)
Раціонально обирати потужність ступенів компенсації потрібно таким чином, щоб половина потужності кожного наступного ступеню дорівнювала потужності попереднього, наприклад (2,5 кВАр : 5 кВАр : 10 кВАр : 20 кВАр : 40 кВАр). При такому розподіленні можливо досягти максимального ефекту компенсації реактивної потужності – використовується оптимальна кількість ступенів для досягнення максимальної компенсації споживаної реактивної потужності. Чим менша потужність найменшого ступеню – тим установка буде чутливіша до зміни навантаження.
До уваги: лінійка конденсаторів для компенсації реактивної потужності починається з 1 кВар.
Для визначення потужності мінімального ступеня потрібно розуміти мінімальне споживання реактивної потужності протягом доби.
Напишіть формулу для розрахунку потужності конденсаторної установки, необхідної для підприємства, – щоб показати керівнику.
Потужність компенсувальної установки визначається наступною формулою:
Qуст = ƩР*k,
де ƩР – сумарна потужність обладнання підприємства
k- коефіцієнт отриманий з таблиці.
Для визначення коефіцієнта k за допомогою вищенаведеної таблиці Вам треба знати діюче значення коефіцієнта потужності на Вашому підприємстві (коефіцієнт потужності до компенсації).
Його значення залежить від типу обладнання Вашого підприємства:
Коефіцієнт потужності після компенсації – значення, яке ви хочете отримати після впровадження компенсувальної установки. Чим ближче до 1 буде ця величина – тим менше реактивної потужності споживатиме Ваше підприємство (відповідно, Ви не будете за неї платити електропостачальній компанії).
Приклад розрахунку
Ви знаєте, що сумарна потужність обладнання Вашого підприємства ƩР = 450кВт.
Середнє значення cosϕ – 0,8 (наприклад, найбільшими споживачами електроенергії є насоси, що перекачують рідину), і Ви бажаєте підвищити його до 0,99.
За допомогою таблиці шукаємо значення коефіцієнта k=0,608
Розраховуємо за формулою: Qуст = ƩР*k = 450*0,608= 275,6 (кВАр)
Отже, для Вашого підприємства необхідна конденсаторна установка потужністю 275кВар.